Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Alexandrova rozhledna, Adamov u Brna

Z vrcholu téměř 500 m vysokého zalesněného kopce Špičák majestátně vzhlíží do hlubokého adamovského údolí k řece Svitavě 18m vysoká kamenná rozhledna čtvercového půdorysu s jedním vyhlídkovým ochozem. Stojí na tomto místě už od roku 1887, když její předchůdkyně byla postavena zásluhou členů rakouského turistického klubu. Řeč je o Alexandrově rozhledně, jenž dostala své jméno po předsedovi brněnské pobočky této organizace, panu Alexandru Suchánkovi, který o výstavbu rozhledny velmi usiloval, a byl jejím největším propagátorem. (mapa)

klikni pro zvětšení

V polovině minulého století rozhlednu poničila válka, a opravy se dočkala po více než dvaceti dlouhých letech, víceméně v souviselosti se zkvalitňováním televizního signálu pro Adamov a jeho okolí. Někdejší výstup na rozhlednu - i po opravách - nebyl zrovna nijak snadný: na železný ochoz se muselo vylézat po žebříku, a tenhle nevyhovující stav trval až do konce roku 2007. V témže roce totiž byla věž už natolik v havarijním stavu, že musela být pro veřejnost uzavřena. Naštěstí se na její opravu rychle zpracoval projekt, který byl financován z evropských fondů. A protože přispěli i domácí sponzoři, mohla být "Alexandrovka" nejen opravena, ale současně se při rekonstrukci prodloužila její věž o dalších 8 metrů, nainstalovalo se venkovní a vnitřní točité železné schodiště, a provedly se nezbytně nutné úpravy na lesním porostu, který už několik let částečně bránil výhledu do malebného údolí.

Od 16. května 2009 opravená, novotou zářící věž byla zpřístupněna turistům, a dnes tak představuje novou dominantu krajiny u Adamova při západním okraji střední části CHKO Moravský kras, nazývané Moravským Švýcarskem.

Z Adamova lze dojít k Alexandrově rozhledně po červeně nebo zeleně značené turistické trase, viz. obrázek nahoře (kliknutím na něj se mapa zvětší). Protože převýšení z údolí Svitavy až na hřeben Špičáku je opravdu značné, výhodu má ten kdo do Adamova přijel autem - může ho nechat stát na malém parkovišti na Sadové ulici nové okno, která je za vysokými paneláky v úbočí; a odtud se vydat do kopce, ušetří si tím přinejmenším třetinu cesty.

Cesta odtud vede lesem v mírném stoupání po červené kolem Slučí studánky až k Památníku lesníků z r.1946; od něj je pak možné volit cestu po žluté (u památníku se dá ale zabočit po vrstevnici doleva a vrátit se po červené k napojení na zelenou turistickou značku), a nebo, a to se ukázalo jako nejvýhodnější, přímo za památníkem vede neznačená cesta mlázím do strmého kopce.


Jsme nahoře. Za jasného počasí jsou z rozhledny vidět Pavlovské vrchy (Pálava) a prý snad i Alpy. Téměř 70 km vzdálená Pálava byla v oparu, a vrcholky Alp se neukázaly vůbec. I tak byl na zvlněné kopce, táhnoucí se jižně k Brnu, překrásný pohled. V porovnání s výhledem z jiných rozhleden v okolí moravské metropole možná nejhezčí. Pod námi se nechává vzdušnými víry unášet opeřený dravec, a hluboko pod ním se údolím nese dunění kol nákladního vlaku, který jako dlouhý had dýchavičně míří v esíčku kolejí k nedalekým Bílovicím. Dlouho by se tu stálo, pořád je na co se dívat!
Zajímavá místa v okolí: Vranov - hrobka Lichtenštejnů, Habrůvka - Lichtenštejnský pomník, rozhledna Babí lom u Lelekovic, Vilémovice - propast Macocha, Rudice - Rudické propadání, Punkva, jeskyně Býčí skála a Výpustek nové okno, Balcarka, barokní poutní kostel nové okno ve Křtinách od mistra Santiniho, Stará huť - Josefov, Bílovice nad Svitavou - hájenka lišky Bystroušky, Liduščin památník, atd.

Klikněte na fotografii pro její zvětšení

rozhledna

věž rozhledny se v r.2008 zvýšila na 18 m

rozhledna

pohled do údolí Svitavy směrem k Brnu

rozhledna

na horizontu vlevo stožár na vrchu Hády

rozhledna

po znovuotevření rozhledny je tu docela rušnoPortál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Copyright © 2007-2018, Jindřích Bíža
mail na autora webu   email

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde