Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

rozhledna Babí lom, Lelekovice u Brna

Rozhledna "Babí lom" se nachází na jižním vrcholku nejvyššího skalnatého hřebene v okolí Brna nad obcí Lelekovice (mapa). Stojí zhruba v místech původní dřevěné Ripkovy vyhlídky, po které jsou stopy v lesním terénu (shluky balvanů, sešlapané kamenné schody, atd.) ještě docela dobře patrné.

klikni pro zvětšení

Rozhledna válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu (na tomto místě hned všechny upozorňuji, ať na horské kolo a nebo výlet s dítětem v kočárku raději zapomenou) a tak je až neuvěřitelné, že všechen materiál byl vynesen nahoru pěkně v "teplých" místními dobrovolníky z TJ Sokol Lelekovice. Jejich ruce vynesly po strmé cestě na 30 metrů krychlových kamene, 70 kubíků písku, a množství železného materiálu na výrobu zábradlí a točitých železných schodů. Pro představu: běžně naložená Tatra uveze 5 až 6 kubíků zeminy. Galeje, doslova.

Na dnešní poměry stavba stála pouhých 160 000 Kčs a byla hotova během několika měsíců, když se na ní odpracovalo na 6000 brigádnických hodin.

Návštěvníky na první pohled zaujme načervenalá barva místní půdy a skalisek, která jsou tvořena slepenci oblázků, které lze vidět na jiných místech v okolí Brna, jde o 370 milionů let staré rudofialové slepence, po kterých je třeba pojmenován známý brněnský kopec poblíž výstaviště, v jehož úbočí najdeme bývalou dělnickou kolonii.

Zajímavé jsou rovněž zakrslé kmeny bříz a borovic, vyrůstajících z nehostinného pískovce. Vůbec celá lokalita si drží nízkohorský charakter, ostatně zde skutečně rostou rostliny, v jejichž názvu slovo "horský" je, jako rozrazil horský, růže alpská a nebo čarovník alpský.

Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vrcholky zmiňovaných Alp skutečně vidět. Přijeďte, a přesvědčte se o tom.

Zajímavá místa v okolí: Vranov - hrobka Lichtenštejnů, Habrůvka - Lichtenštejnský pomník, Vilémovice - propast Macocha, Rudice - propadání, Punkva, jeskyně Býčí skála a Výpustek nové okno, Balcarka, barokní poutní koste nové oknol ve Křtinách od mistra Santiniho, Stará huť - Josefov, Bílovice nad Svitavou, oblast Moravského Švýcarska, ...

Klikněte na fotografii pro její zvětšení

rozhledna

rozhledna Babí lom u Lelekovic (521m)

rozhledna

v roce 1961 nahradila původní dřevěný altán

rozhledna

pohled k Vysočině

rozhledna

ke Kuřimi a Tišnovu - bráně VysočinyPortál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Copyright © 2007-2018, Jindřích Bíža
mail na autora webu   email

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich