Portál mojeBrno      Přehled akcí     

Pověst O kole
a kolářském mistru Birkovi

Jednoho slunečného květnového dne roku 1638 (to bylo 7 let před obléhání města Brna Švédy) se jako obvykle sešli v lednické hospodě po práci sousedé na doušek vína.

kolo


Pověst (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Nechyběl mezi nimi ani Jiří Birk, kolářský mistr, který byl svým umem vyhlášen po celém okolí.

Slovo dalo slovo, když tu najednou se ozval Birkův hlas: "Oč se vsadíte, sousedé, že ráno o šesti hodinách, jak vyjde slunce, porazím v lese strom, udělám z něho kolo a ještě ten den je dokutálím do Brna, dřív než se zavřou městské brány."

Všichni se mu smáli a klidně se s ním vsadili o dvanáct tolarů. Věřili, že se to koláři nemůže podařit a oni lehce přijdou k penězům.

Birk však byl opravdu mistr svého řemesla. Než na brněnských věžích začali zvonit Ave Maria, proběhl Židovskou bránou a přes Zelný trh na radnici. Tam udivenému purkmistrovi odevzdal hotové kolo. A protože kolo bylo opravdu mistrovský kus, dal je purkmistr Gabriel Schramm pověsit v radničním průjezdu .

Birk svou sázku vyhrál, ale dvanáct tolarů mu štěstí nepřineslo. Všichni věřili, že mu při práci pomáhal čert, a proto se mu začali vyhýbat. Práce ubývalo, až nakonec šikovný kolář zemřel v bídě.

Birkovo kolo, které si můžete na Staré radnici prohlédnout, nám ho však připomíná dodnes.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich