Z ochozu Staré radnice na mBrno.cz

Na dnešním vzhledu věže Staré radnice, nejstarší světské (necírkevní) stavby v Brně, se nejvíce podílel stavitel Pietro Gabri, když společně s A. Silvou ve druhé polovině 16. století přistavěl renezanční ochoz věže a na vnitřním nádvoří nechal zbudovat arkádovou pavlač s renezančním schodištěm

Radniční ochoz - vstup jen za poplatek
(3D mapa = klik na foto) (mapa)

Vznik samotného domu s věží se datuje k počátku 13. století. Již v druhé polovině 14. století přešel dům do majetku města, které z něho udělalo radnici, a byl i sídlem městského písaře. Pozdně gotický portál v ulici Radniční zhotovil A. Pilgram na počátku 16. století. K jedinečnému portálu se váže pověst o křivé věžičce.

V průchodu Staré radnice je pak slavný brněnský drak a Birkovo kolo, které nechal prý za jediný den udělat lednický mistr - od pokácení stromu a výroby kola, až po jeho dokutálení do města dříve, než se zavřely městské brány.

Jinak drak měl být údajně darem tureckých poslů českému králi Matyášovi Habsburskému, který roku 1606 uzavřel dohodu s Turky o míru, ale mnohem hezčí je přeci jen zkazka o nenasytném krokodýlovi žijícím na břehu řeky Svratky kdesi na Starém Brně...

V prvním patře věže se nachází tzv. "klenotnice" s dvojicí oken orintovaných do Radnické ulice (jde o spodní okna, která jsou vidět na snímku kamenného portálu); součástí této dochované původní místnosti s raně gotickými architektonickými články z doby kolem r. 1242 je i trezor, v němž se v minulosti našly velmi cenné dobové dokumenty.

Z klenotnice lze vstoupit do vedlejšího "Křišťálového sálu", vybaveného masivními skleněnými lustry. Tento sál slouží pro svou jedinečnou akustiku k hudebním vystoupením. Z něj se pak přechází do místnosti s původními malovanými trámovými stropy ze 16. století. Součástí komplexu je ještě "Freskový sál", místnost určená k slavnostním příležitostem - svatbám, firemním rautům a pod. V tomto sále se kdysi konala zasedání městské rady, a jednal zde i městský soud, než se tyto instituce přesídlily do Nové radnice. Barevná vitráž u Freskového sálu je z roku 1893.

Po schodech vedoucích nahoru na ochoz radnice se prochází kolem menší výstavy archeologických nálezů a dobových vyobrazení radnice, a o něco výš kolem hodinového stroje věžních hodin. Počkejte si, až se o poledni roztočí kola starého hodinového stroje. Je to zážitek.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Datum poslední aktualizace této stránky: 13.3.2019