Psí uličky

Při budování středověkých měst, které ještě neměly důmyslné systémy kanalizací a stok, se muselo pamatovat na to, jakým způsobem se z nich bude odvádět dešťová a splašková voda. Jednotlivá obydlí se proto stavěla na prudších nebo mírnějších svazích, a samospád pak zaručoval její povrchový odtok.

klikni pro zvětšeníPrůchodní ulice
před r. 1900

S tím jak města rostla a v zástavbě vznikaly dlouhé domovní bloky, vyvstal problém jak nahromaděnou vodu odvádět ještě efektivněji. K tomu měly sloužit tzv. "psí" uličky .

Jednalo se původně o uzounké otevřené ulice, které vedly domovními bloky. Dnes se do nich zpravidla vstupuje průchody, které vznikly dodatečnou zástavbou sousedících domů ve vrchních patrech.klikni pro zvětšeníPrůchodní ulice dnes

Jedna z takových uliček, i když v hodně pozměněném stavu, se zachovala mezi ulicemi Radnickou a Masarykovou. Jde o krátkou Průchodní ulici, která vede od portálu Staré radnice kolmo na ulici Masarykovu. Dříve ji obývala městská chudina, a možná zde sídlili i ševci, proto její dřívější název Ševcovská.

Podobné uličky byly vybudovány ve všech starých městech a obcích, a jistě nějakou ze svého okolí znáte.Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023