U Modrého lva

Na Starém Brně, pár desítek metrů od mostu přes řeku Svratku u kostela sv. Leopolda (kostel U Milosrdných bratří), se ve směru na Mendlovo náměstí nalézá rušná křižovatka tří ulic: Křížové, Václavské a Křídlovické. (mapa) Už v dobách Velké Moravy (830-906) tudy vedla hlavní obchodní stezka z jihu, která procházela staroslovanskými osadami rozmístěnými mezi Židlochovicemi a Rajhradem.

klikni pro zvětšení

U modrého lva (1906)

Poblíž křižovatky stával starobylý hostinec (později penzion) "U modrého lva", o kterém se zmiňuje naše nejznámější brněnská pověst "o zlém drakovi". Pamatujete si ještě? "Do hospody U Modrého lva přišel řeznický tovaryš, který chodil vandrem po světě. Všichni v hospodě vyprávěli jen o drakovi...", celá pověst zde

Do doby než byl v první polovině 14. století postaven přes řeku Svratku první dřevěný most ( tzv. Dlouhý most ) sloužil hostinec U modrého lva pocestným hlavně k odpočinku po namáhavém brodění. Sloužil i pak, neboť v něm poskytovali koňskou přípřež pro převážení nákladů přes Mendlovo náměstí po strmé Pekařské ulici ke Starobrněnské bráně, která stávala na Šilingrově náměstí .

klikni pro zvětšení

U modrého lva - nyní budova České spořitelny

Hostinec byl postaven za krále Václava I. v roce 1243 a zcela určitě byl do jeho zániku v roce 1934 nejstarším hostincem na území dnešního Brna. Zhruba na jeho místě vyrostla ve 20. století nová budova. Existenci zaniklé hospůdky tak připomíná jen velká mozaika lva od brněnského malíře a sochaře Milana Klvani, která zdobí jednu ze stěn této budovy.



klikni pro zvětšení

Křižovatka Václavská-Křídlovická-Křížová, pohled od Křížové ke Křídlovické

Nedaleko křižovatky byly při stavebních pracech odkryty základy kaple sv. Prokopa, pocházející z 12. až 13. století. (Dokument Archaia Brno v PDF nové okno)

Navíc prý někde nad řekou, v místech kde nad říční nivou vedla obchodní stezka, stávala od roku 1000 kamenná rotunda, nejstarší slovanská stavba v Brně.

Výsledky archeologických průzkumů prováděné v osmdesátých letech minulého století na Starém Brně skutečně naznačují, že raně-románská rotunda mohla stávat v areálu kláštera Augustiniánů na Mendlově náměstí.



Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024