Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

kostel sv. Leopolda

Konventní kostel sv. Leopolda řádu sv. Jana z Boha na Starém Brně stojí nedaleko Kamenného mostu přes řeku Svratku a byl vybudován v letech 1768 až 1777.

obrazek

kostel sv. Leopolda na ulici Polní (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Hospitálský řád Milosrdných bratří přišel do Brna v roce 1747 ze Španělska, ale v Čechách působil již od roku 1605 (např. Valtice). Jeho zakladatel, svatý Jan z Boha, založil v roce 1539 první řádovou nemocnici ve španělské Granadě, postavenou na zcela nových principech: lásce, lidskosti a tehdy zcela nových pravidlech hygieny.

Nemocnice (a porodnice) Milosrdných bratří je nejstarší městskou nemocnicí. Byla založena v roce 1747 moravským hrabětem Leopoldem z Ditrichštejna. Podle plánů stavitele Mořice Grimma byl postaven konvent s lékárnou a nemocnicí se sedmdesáti lůžky. Až o třicet let později k ní byl přistavěn pozdně barokní kostel sv.Leopolda, známý nádhernou freskovou výzdobou Mistra Josefa Sterna.

Před několika lety se vedle hlavního vchodu do nemocnice z ulice Polní zřídil tzv. baby-box, první zařízení tohoto druhu v Brně, do kterého je možné odložit nechtěné dítě, aniž by se pátralo po identitě rodičky.

"Bejbybox" zprvu vyvolával v brňanech smíšené pocity, nicméně další roky ukázaly oprávněnost jeho existence, když se tímto způsobem podařilo zachránit život několika dětem.průčelí kostela

pohled do Polní ulice (vpravo)

Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Copyright © 2007-2018 mojeBrno     mail na autora webu   email: webmaster