Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Staroslovanské hradiště Petrova louka u Strachotína

Když vody řeky Dyje zaplnily v roce 1988 pod Dolními Věstonicemi poslední nádrž Novomlýnské vodní soustavy nové okno, zmizely pod nimi nejen vzácné lužní lesy nové okno, ale cosi mnohem cennějšího - místa, kterými procházely nejrannější dějiny Moravy.

mapa Nové Mlýny

Takovým místem je například Petrova louka nové okno u Strachotína nové okno, obce, o které jsou první písemné zmínky z roku 1046..

Petrova louka

Podle zápisů v klášteře v německém městě Fuldě, došlo právě v oblasti Petrovy louky v roce 864 k mocenskému střetnutí východofranského panovníka Ludvíka Němce s druhým "Mojmírovcem" - knížetem Rostislavem. (seznam českých panovníků, viz. řádek 6,63 )

Petrova louka pod vodou

Rozsáhlý archeologický průzkumu (1967-1985) zde odhalil zbytky staroslovanského hradiště z 9. století. Vedle něj bylo nalezeno i rozsáhlé velkomoravské pohřebiště. Foto nové okno

Petrova louka nové okno byla svědkem i další bitvy, která se odehrála v předvečer slavnější bitvy na Bílé hoře r. 1620, když zde 1619 Moravané (moravské stavovské vojsko) porazili r.1619 císařské vojskogenerála Dampierra.

Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Copyright © 2007-2018, Jindřich Bíža
mail na autora webu   email

Flag Counter

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich