Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Brněnská přehrada

Vodní nádrž na řece Svratce byla postavena v letech 1936 až 1940. Leží 8 km severozápadně od středu Brna mezi městskou částí Brno Bystrc na jihu a Veverskou Bítýškou na severu (mapa), a její délka, měřeno od hráze k Veverské Bítýšce, je zhruba 10 km.

přístaviště lodí

Brněnská přehrada - přístaviště lodí. Jízdní řád lodí - sezóna 2018

Svou velikostí patří spíše k menším vodním dílům, s 220 ha je dvakrát menší než Vranovská přehrada (557ha) a téměř 8x menší než nádrž Nové Mlýny (1600ha).

Přehrada s břehy upravenými do parkové podoby je určena k celoroční rekreaci: v zimě se stává rájem bruslařů (při optimálních podmínkách se lze dostat k hradu Veveří a dokonce až k Bítýšce), v létě ji zas vyhledávají milovníci sluníčka. V nedávných letech se v ní koupání nedoporučovalo kvůli přemnoženým sinicím.

Protože přehrada je jedna z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole, město uvolnilo značné finanční prostředky k likvidaci sinic, která spočívala v leteckém vápnění obnažených břehů v letech 2007 a 2008.

Hladinu brněnského moře aktuálně brázdí celkem šest "parníků"; uvozovky jsou tu proto, že všechny lodě jsou na ekologický elektrický pohon.

Téměř u všech přístavišť - od hráze až po Rokli - jsou rozmístěny letní restaurace a zahrádky, které lákají k příjemnému posezení. (foto: pohled od restaurace na Rakovci) Navečer, když se zklidní přes den větrem neustále zvlněná hladina, a začnou ji prosvětlovat poslední, už hodně sešikmené paprsky slunce, dostává ničím nerušené posezení u vody opravdový půvab.

Kdo má rád klid a romantiku, najde si místa podobná těm na "Rokli". Od Rokle je blízko k hradu Veveří, kdysi loveckého sídla moravských markrabat.

K "brněnskému moři" se lze z centra města pohodlně dostat městskou dopravou (jízdní řád zde), ať už tramvají ("šalinou" č.1 od vlakového nádraží, č.3 a 11 jede z České) , autobusem MHD (č.50 a 52) a nebo trolejbusem č.30 směr Brno - Bystrc. Pokud pojedete autem, přímo na přístavišti je možné využít velkého neplaceného parkoviště.

Tipy: výlet na přehradu lze spojit s návštěvou nedaleké ZOO v Bystrci .Rakovec - zátoka
vlevo přístaviště brněnské říční "flotily"

přístaviště lodí

cesta k parkovišti a k přístavišti Bystrc


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich