Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Brněnská ZOO

Zoologická zahrada se nachází při severovozápadním okraji města v blízkosti brněnské přehrady a od přehradní hráze je to k ní podél toku řeky Svratky malý kousek.

klikni pro zvětšení

Tygří skály - (mapa ZOO)

Z města se dá k ZOO pohodlně dostat městskou dopravou, autobusem a nebo tramvají (od vlakového nádraží spojem č. 1).

ZOO, která zabírá téměř 66 ha západní strany a vrcholu Mniší hory byla založena v Brně Bystrci v roce 1950 a o tři roky později už přivítala první návštěvníky. Úplně první brněnská ZOO ale bývala v Tyršově ulici nedaleko Botanické zahrady, odkud se musela z rozhodnutí protektorátních úřadů v roce 1941 vymístit; v mrazivém lednovém počasí přesun nepřežila více než polovina chovaných zvířat.

Největšími lákadly brněnské ZOO jsou "Tropické království", pavilon s hady, želvami, krokodýly a rybami, a "Tygří skály" s umělými vodopády a jezírky, kde návštěvníky od zvířat odděluje pouze sklo. Ale skutečnou "specialitou" ZOO je restaurace "U TYGRA", která je zakomponována do areálu "Tygřích skal", takže se z ní nabízí přímý výhled do výběhu tygrů a levhartů.

klikni pro zvětšení

levhart cejlonský

Na každém kroku je vidět snahu vedení ZOO zprostředkovávat návštěvníkům estetické zážitky ničím nerušeným pohledem na zvířata; staré železobetonové klece nahradily výběhy ohraničené sklem, další výběhy s méně nebezpečnými zvířaty jsou obehnány pouze slaboproudými elektrickými ohradníky a pod. Návštěvník se tu občas setká s volně pobíhající zvěří a nebo ptactvem, například hned za vstupní branou do ZOO se zcela nerušeně volně prochází několik pávů.

Za povšimnutí stojí rovněž pavilon exotického ptactva. Budete-li mít štěstí, červenomodrý papoušek vás pozdraví svým chrčivým "ahoj".

Cesty v brněnské ZOO se vyznačují častým stoupáním a klesáním (ne zrovna malým), což může starším lidem a nebo lidem s kočárky dělat menší problém. Naštěstí po ZOO jezdí elektrický vláček, takže se lze nechat vyvézt nahoru, a pak to vzít pěkně dolů a brát jednu expozici za druhou.

V současné době je v ZOO k vidění téměř jedna tisícovka kusů zvířat, v cca 215 druzích savců, plazů, ptáků a ryb. Součástí ZOO je Stálá akvarijní výstava na ulici Radnické, přímo v centru Brna.

Brněnská ZOO je členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, Evropské asociace, Euro-asijské regionální asociace, Unie českých a slovenských zoologických zahrad a Mezinárodné asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad.

Slona, hrocha a nebo medvěda brtníka v brněnské ZOO sice neuvidíte, ale určitě stojí za to ji navštívit; nejlépe brzy ráno, kdy jí ničím nerušené zvuky zvířat dávají tu správnou atmosféru.
méďa

orel bělohlavý

Tygr Sumaterský

Levhart Cejlonský


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain