Brněnská ZOO

Zoologická zahrada se nachází nedaleko přehrady v městské části Brno Bystrc, a od její hráze je to k ní chůzí podél toku řeky Svratky jenom malý kousek.

klikni pro zvětšení

Tygří skály - (mapa ZOO)

Z města se dá k ZOO pohodlně dostat městskou dopravou, autobusem a nebo tramvají (od vlakového nádraží spojem č. 1).

ZOO, která zabírá téměř 66 ha západní strany a vrcholu Mniší hory byla založena v Brně Bystrci v roce 1950 a o tři roky později už přivítala první návštěvníky. Úplně první brněnská ZOO ale bývala v Tyršově ulici nedaleko Botanické zahrady, odkud se musela z rozhodnutí protektorátních úřadů v roce 1941 vymístit; v mrazivém lednovém počasí přesun nepřežila více než polovina chovaných zvířat.

Největšími lákadly brněnské ZOO jsou "Tropické království", pavilon s hady, želvami, krokodýly a rybami, a "Tygří skály" s umělými vodopády a jezírky, kde návštěvníky od zvířat odděluje pouze sklo. Ale skutečnou "specialitou" ZOO je restaurace "U TYGRA", která je zakomponována do areálu "Tygřích skal", takže se z ní nabízí přímý výhled do výběhu tygrů a levhartů.

klikni pro zvětšení

levhart cejlonský

Na každém kroku je vidět snahu vedení ZOO zprostředkovávat návštěvníkům estetické zážitky ničím nerušeným pohledem na zvířata; staré železobetonové klece nahradily výběhy ohraničené sklem, další výběhy s méně nebezpečnými zvířaty jsou obehnány pouze slaboproudými elektrickými ohradníky a pod. Návštěvník se tu občas setká s volně pobíhající zvěří a nebo ptactvem, například hned za vstupní branou do ZOO se zcela nerušeně volně prochází několik pávů.

Za povšimnutí stojí rovněž pavilon exotického ptactva. Budete-li mít štěstí, červenomodrý papoušek vás pozdraví svým chrčivým "ahoj".

Cesty v brněnské ZOO se vyznačují častým stoupáním a klesáním (ne zrovna malým), což může starším lidem a nebo lidem s kočárky dělat menší problém. Naštěstí po ZOO jezdí elektrický vláček, takže se lze nechat vyvézt nahoru, a pak to vzít pěkně dolů a brát jednu expozici za druhou.

V současné době je v ZOO k vidění téměř jedna tisícovka kusů zvířat, v cca 215 druzích savců, plazů, ptáků a ryb. Součástí ZOO je Stálá akvarijní výstava na ulici Radnické, přímo v centru Brna.

Brněnská ZOO je členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, Evropské asociace, Euro-asijské regionální asociace, Unie českých a slovenských zoologických zahrad a Mezinárodné asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad.

Slona, hrocha a nebo medvěda brtníka v brněnské ZOO sice neuvidíte, ale určitě stojí za to ji navštívit; nejlépe brzy ráno, kdy jí ničím nerušené zvuky zvířat dávají tu správnou atmosféru.

videoméďa

orel bělohlavý

Tygr Sumaterský

Levhart Cejlonský


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to       Portál mojeBrno


Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023