Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Bílá hora v Brně

Bílá hora se nalézá na území městské části Židenice a je pokryta vegetací lesoparkového typu. Cesty mezi stromy jsou vhodné ke kratším procházkám, a spousta malých i větších zatravněných ploch láká v létě ke slunění.

pohled na město

z Bílé hory se za jasného počasí otevírá krásný výhled na město (3D mapa=klik na foto) (mapa)

Podloží Bílé hory je tvořeno prvohorními horninami. Přestože vrch není nijak vysoký, za pěkného počasí se z jeho západní strany odkrývá široce otevřený výhled na město. Ze severní strany Bílé hory na kopec nad poliklinikou Viniční, sídliště Vinohrady, sídliště Líšeň (a vrch Hády nad ním), z východní pak na areál Zetoru a ZKL, městskou spalovnu SAKO, a za ní Stránskou skálu.

Na vrcholu Bílé hory je umístěn památník dělnického hnutí, které bývalo v Brně tradičně velmi silné. Dělníci se zde scházeli za účasti svých předáků; největší manifestaci zažila Bílá hora pod vedením Josefa Hybeše na podporu požadavku všeobecného volebního práva v červnu 1893. I když policie akci zakázala, nebyla schopna zabránit účasti deseti tisíců lidí. Tehdy policie zranila mnoho dělníků, na 80 jich bylo pozatýkáno.

Okolí Bílé hory, Stránské skály a vrchu Hády, zažilo koncem 19. stol. prudký rozvoj vápenického a později cementářského průmyslu, který měl v brněnském předměstí dlouholetou tradici, protože na jih od Brna se nalézají velká ložiska vápenců.

Stejně jako o Stránské skále, i o Bílé hoře kolují legendy: prý se v jejím nitru ukrývají tajné chodby, podobné těm v lomu na Hádech.

Vrch Bílá hora je dobře přístupný městskou hromadnou dopravou, přímo pod ním vede linka tramvaje č.8 ("zastávka na Bílé hoře"), a nebo se dá k němu dojet autobusem č. 45 nebo 75.

Bílá hora byla 28. listopadu 1991 vyhlášena přírodní památkou.


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich