Brněnská prvenství

V průběhu staletí se Brňané občas stávali svědky událostí místního i nadregionálního významu. V řadě z nich získalo jejich město prvenství..

První zákaz kouření na veřejných prostranstvích (1801)

V r.1801 bylo vyhláškou policejního ředitelství v Brně zakázáno kouřit na všech veřejných prostranstvích; důvodem tohoto zákazu byl častý výskyt požárů, za nimiž stála hořící dýmka. Ještě o 40 let později byl potrestán jistý Bouček trestem šesti hodin žaláře, že si dovolil tento zákaz porušit.

stiskni

První parní lokomotiva na našem území (1838)

Rovněž to bylo Brno, kam r.1838 přijela první parní lokomotiva u nás; stalo se tak v rámci zkušebního provozu na trati Rajhrad-Brno, a jízda trvala asi 15 minut. Jméno lokomotivy znělo Brňanům více než příjemně - "Moravia". Současně byla dokončena první železniční trať na území Moravy v rámci Rakouska-Uherska.

První pravidelná osobní přeprava na trase Vídeň-Brno (1839)

O rok později, r.1839, získává Brno pravidelné vlakové spojení s okolním světem, o celých 6 let dříve než Praha.

První koněspřežná pouliční dráha (1869)

O 30 let později se r.1869 v ulicích města objevila nevídaná věc: koněspřežná pouliční dráha, první na území tzv. "zemí Koruny české". Zpočátku jezdilo v 15ti minutových intervalech z Moravského náměstí do Králova pole jen šest vozů tažených koňmi, ale už v r.1870 se po Brně prohánělo 57 vozů na 4 tratích.

První vzducholoď s motorem na svítiplyn (1872)

V r.1872 vzlétla nad městem první vzducholoď. Bylo to třetí dokončené a vyzkoušené plavidlo tohoto druhu na světě a vůbec první vzducholoď, kterou poháněl spalovací motor na svítiplyn. Na délku měřila délku 50,4 m pohybovala se rychlostí 5–8 km/h.

stiskni

První plně elektrifikované divadlo v Evropě (1882)

V r. 1882 se Mahenovo divadlo stává prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Mimochodem, dodnes je jedna z původních Edisonových žárovek k vidění ve vitrině u hlavního schodiště. Sám T. A. Edison navštívil Brno r.1911.

První evangelický duchovní (1883)

V r.1883 uveden v úřad první český evangelický duchovní Václav Pokorný. Ten pak v Brně působil plných 46 let.

První vánoční strom (1924)

Vánoční stromy se staví po náměstích našich měst od r.1924. Úplně první Vánoční strom republiky se rozsvítil na náměstí Svobody v Brně z podnětu R. Těsnohlídka. Ten spolu s přáteli nalezl mezi kořeny smrku v lese u Bílovic opuštěné a téměř zmrzlé nemluvně. Na základě pravdivého a dojemného příběhu o malé Lidušce se staví Vánoční stromy se sbírkami pro všechny opuštěné děti.

První dítě ze zkumavky (1982)

V r.1982 v Brně proběhla jedinečná událost, to když se na I. klinice porodnictví a gynekologie na Obilních trhu narodilo první dítě "ze zkumavky" - první v tehdejším Československu a celém "socialistickém táboře". Za originální "brněnskou" metodu asistované reprodukce byl prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc. v r. 1998 v San Franciscu oceněn Světovou organizací pro léčbu neplodnosti a byl uváděn jako "jedna z dvanácti nejvýznamnějších světových osobností oboru".

První angioplastiky

A zůstaňme ještě u "doktořiny". V transplantacích a náhradách srdce mělo Brno vždycky dobrou pověst, danou mj. i výtečnou spoluprací specializovaných pracovišť lékařských a technických univerzit (ne náhodou sem r. 1969 zavítal Christian Barnard, který o 2 roky předtím provedl v Kapském Městě jako první na světě úspěšnou transplantaci srdce) a proto nijak neudivuje, že to bylo právě Brno kde se začaly provádět úspěšné operace srdce "neinvazivním" postupem, kdy se žilním systémem dostává do postižené cévy tzv. stent, malá dutá trubička, zpevňující prasklou a nebo ucpanou cévu.

První nejvyšší ocenění pravoslavné církve (1997)

V r.1997 je moravská metropole, jako vůbec první město v České republice, oceněna nejvyšším vyznamenáním pravoslavné církve - Zlatým řádem sv. Cyrila a Metoděje I. stupně.



Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024