Malinovského náměstí

Malinovského náměstí se nalézá východně od pomyslného středu města - od náměstí Svobody - a po Kobližné ulici je to k němu asi 5 minut pomalou chůzí.

klikni pro zvětšení

Mahenovo divadlo, dříve "Německé", nebo též "Na hradbách" (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Náměstí je pojmenováno po veliteli 2. ukrajinského frontu Rudé armády, která v dubnu roku 1945 osvobodila Brno, maršálovi a ministrovi obrany SSSR Rodionovi J. Malinovském.

V období 2. světové války neslo jméno Richarda Wagnera (1942-45), jinak byl jeho název často spojován s ulicí Kobližnou, jejíž jméno sahá hluboko do 14. století. Zřídka kdy se lze ještě také setkat s označením "Ovocný trh", takto bylo náměstí označováno do vzniku samostatné republiky v r. 1918. Vzhledem k tomu, že brňané jeho název komolí zkracováním na "Maliňák", lze vypozorovat nejen u mladší generace, že se ho někteří snaží "spisovně" nazývat Malinovým.

Na věži jednoho z domů na náměstí, postaveného ke konci 19. stol., je umístěna velká včela. Podle ní se budově říkalo "Včelín", německy "Bienenhaus". Protože včela symbolizuje pracovitost, vytrvalost a střádavost, není se co divit, že dnes památkově chráněný obyvatelný dům byl původně družstevní záložnou.

Největších proměn zaznamenalo náměstí především ve spodní části ulice Kobližné. Dříve zde stály nízké domky, které vystřídaly počátkem 20. stol. honosnější budovy.

klikni pro zvětšení

"Bienenhaus"

Prostor Malinovského náměstí býval a je i v současnosti rušným dopravním uzlem: křižují se zde tramvaje v ose Pisárky - hlavní vlakové nádraží - Moravské náměstí - Řečkovice s tramvajemi přijíždějícími od Cejlu a Staré osady. Zajímavostí je, že ještě po druhé světové válce jezdívaly tramvaje na náměstí rovněž z Kobližné ulice, zastávku měly před budovou Opery.

Zajímavé objekty v okolí: budova Mahenova divadla (původně německé městské divadlo Na hradbách, postaveno r. 1882, pověst), která byla elektrifikována jako první v Brně, Dům umění Města Brna (s více než devadesátiletou historií), Bienenhaus, budova Magistrátu města Brna, Měnínská brána, Dům U kamenné panny na Orlí, Janáčkovo divadlo, restaurace "Bohemia", nebo nově zrekonstruovaná Zemanova kavárna.



ulice Rooseveltova, Mahenovo divadlo
vlevo na konci ulice budova Janáčkova divadla

Mahenovo divadlo
kdysi první elektrifikované divadlo v Evropě

Dům umění

pohled ke Kolišti a Cejlu

Křižovatka Divadelní - Kobližná - Rooseveltova
okrová budova bývalé restaurace OPERA

Pohled k Měnínské, Jánské a Kobližné s budovou Centrumu




       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023