kostel sv. Linharta

Pod Pálavskými vrchy se rozprostírají hladiny tří vodních nádrží. Po toku Dyje je to horní Mušovská nádrž (tzv. "Sedmička"), prostřední - Věstonická, a poslední, třetí, je nazvána podle obce která leží pod ní - Novomlýnskou ("Pětka").

kostel sv. Linharta

Vodní dílo, které bylo budováno v rozmezí let 1982 až 1988, je největším na celé Moravě, jen poslední nádrž má více než 1600 ha (což je zhruba pětinásobek velikosti brněnské přehrady a trojnásobek Vranovské nádrže).

kostel sv. Linharta

pohled z hráze Mušovské nádrže, napravo Pálavské vrchy

Při výstavbě prostřední nádrže vzaly tehdy za své nejen vzácné lužní lesy, ale musela jí uhnout i starobylá vesnice Mušov, jejíž založení se datuje do počátků 2. stol. n.l.

kostel sv. Linharta

Vesnici srovnanou se zemí v roce 1978 tak už jen připomíná románský (později goticky přestavěný) kostel sv. Linharta z přelomu 12. a 13. století. Stojí osamocen na nevelkém, příznačně pojmenovaném, "Kostelním ostrůvku". Fotografie

V současné době v něm zastupitelstvo nedaleké obce Iváň (pod níž kostel katastrálně spadá) zamýšlí vybudovat muzejní expozici "Římané na Moravě". Jenže tenhle záměr si vyžádá nemalé prostředky jak do obnovy zchátralého kostela, tak do vybudování přístupové cesty. Současně bude potřeba obdržet souhlas ochránců přírody, protože ostrov je už dlouhá léta hnízdištěm chráněných druhů ptactva.

Jednou z možných variant je dokonce i stržení kostela, což - vzhledem k jeho mimořádně historické hodnotě - nelze označit jinak než děsivým kulturním barbarstvím, stejného druhu, jako když byla na počátku XX. století z Dominikánského náměstí v Brně odstraněna přes protesty veřejné i laické veřejnosti "Královská kaple" Václava II..Pod Pálavou

Znám ticha chrám
na ostrově kostelním
v něm zastavil se
po staletích čas

Radostí i pláčem
jeho stěny dosud voní
byť osud krutý
sebral zvonům hlas

Teď paže mrtvých stromů
pod Pálavou
za Mušov se modlí,
prosí.

Vesničko má nejmilejší
mokrý hrob ti
Dyje připravila


Bylas a už nejsiKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024