MojeBRNO - portál se zaměřením na Brno a jižní Moravu: historie a turistické zajímavosti

jdi na mojebrno

Znak Brna

Na znaku města Brna se pravidelně střídají bílé a červené vodorovné pruhy. Málokdo ale ví, co vlastně představují. Ti všímavější se navíc ptají, proč nejvrchnější bílý pruh je výrazně užší než ostatní?

klikni pro zvětšení
současný znak

klikni pro zvětšení

Takže... současný znak moravské metropole vyjadřuje soutok dvou řek nové okno, na kterých Brno kdysi vzniklo. A protože Svratka a Svitava nové okno nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující řeku Svitavu - poloviční než zbylé pole znaku.

klikni pro zvětšení
soutok Svratky a Svitavy za Olympií
(Brno-Přízřenice)


A proč přívlastek současný? Protože Brno v minulosti používalo i jiný znak!

Krátce po okupaci Československa německou armádou se totiž nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646. Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.

Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší "Merkurova kašna". Merkurova kašna dříve stávala na náměstí Svobody, zhruba v místech, kde je dnes umístěna "káď na kapry", takto přezdívaná Skácelova kašna. Dnes ji najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, poblíž Zelného rynku ("Zelňák", Zelný trh).


Copyright © 2007-2015 mojeBrno, kontakt

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain