Znak Brna

Znak statutárního města Brna je jedním z nejstarších městských znaků v česko-moravské městské heraldice. Na rozdíl od znaků jiných měst je velice střízlivý. Nenajdete na něm žádné zobrazení hradeb, městských bran, dvojocasých lvů, rytířů, kopí a mečů, nenajdete na něm dokonce ani tolik typický hrozen na znacích mnoha moravských měst.

klikni pro zvětšení

současný znak statutárního města Brna je z roku 1315

A přestože se v gotickém štítu střídají pouze vodorovné bílé a červené pruhy, je ve své střízlivosti krásný a elegantní. Ptáte se, jaký význam mají barevné pruhy? Je to zvláštní, ale někdy to neví ani místní. A pokud ví, pak zase neumí přesně vysvětlit, proč je nejvrchnější bílý pruh výrazně užší než ostatní.

klikni pro zvětšení

historický znak brna z roku 1646

Takže... Současný znak moravské metropole, jehož vznik se datuje někam do roku 1315, vyjadřuje podle nejrozšířenějšího výkladu soutok dvou řek nové okno, na kterých Brno kdysi vzniklo. A protože Svratka a Svitava nové okno nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující řeku Svitavu - poloviční než zbylé pole znaku. Pro přesnost je potřeba dodat, že bílé pruhy byly původně stříbrné.

klikni pro zvětšení

soutok Svratky a Svitavy za Olympií (Brno-Přízřenice)


A proč přívlastek současný? Protože Brno v minulosti používalo i znaky jiné!

Například krátce po okupaci Československa německou armádou nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646. Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.

Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší "Merkurova kašna".

Merkurova kašna dříve stávala na náměstí Svobody, zhruba v místech, kde je dnes umístěna "káď na kapry", takto přezdívaná Skácelova kašna.

Dnes ji (respektive její skulpturu) najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, poblíž Zelného rynku ("Zelňák", Zelný trh).znak Brna z roku 1477

znak Brna z roku 1493

znak Brna z roku 1494

znak Brna z roku 1509


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to       Portál mojeBrno


Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023