Brno, město studánek

Brno obklopují ze tří stran zalesněné kopce, a tak není divu, že se v jeho bezprostřední blízkosti nalézá víc jak stovka studánek. Ta nejznámější, hojně brňany navštěvovaná, "Soběšická" (správněji ale "Doležalova"), je vzdálena asi 4 km severně od nejstaršího brněnského sídliště Lesná.

Doležalova studánka v Soběšicích

Soběšická studánka

Doležalova studánka se nalézá ve spodní části palouku U BUKU, který v širokém oblouku obepíná úzká silnice ze Soběšic na Útěchov. Průčelí studánky nese Doležalův portrét, a pod ním je vyryt Kantův citát:

"Dvojí naplňuje nitro mé obdivem a úctou. Hvězdnaté nebe nade mnou a mravní zákon ve mně".

Za studánkou ještě koncem minulého století stával mohutný smrk. Jeho dlouhé větve ji zastiňovaly, takže i v tom nejparnějším létě tu bývalo příjemné vlhko a chlad. Toho samozřejmě využívali krvežízniví komáři a ovádi, a každý návštěvník studánky to odnesl několika svědivými boďanci. Po smrku zbyl jen obrovský ztrouchnivělý pařez, obrostlý houbami.

Nevelké mírně svažité území palouku spravuje Školní lesní podnik při Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě a proto jsou zde k vidění exotické dřeviny jako ořechovec vejčitý a nebo kryptomerie japonská. Za zmínku stojí i mohutný strom, podle kterého je palouk pojmenován, obvod kmene má skutečně úctihodný. Palouk U buku je určen k celoroční relaxaci - v létě se sem jezdí za sluníčkem, v zimě za sněhem (na sáňkování a první lyžařské pokusy svah úplně stačí), a jinak bývá dost často využíván jako výchozí bod půldenních procházek do nedalekých Bílovic nad Svitavou.

Asi deset metrů od Doležalovy studánky byla poměrně nedávno postavena další, která dostala jméno po slavném brněnském spisovateli Jaromírovi Tomečkovi, a i na ní je vyryt nápis-vzkaz: "Vlka živí nohy, orla křídla, člověka srdce"

Palouk U buku

Palouk U buku

Když se vydáme od dvojice studánek po žluté značce podél potoka Melatín lesem dolů, asi po půl kilometru narazíme na Konšelovu studánku, a po dalších asi 1,5 km po lesní silnici na zastřešenou studánku U jezevce. Než dojdeme do Bílovic nad Svitavou (z palouku U buku je to asi 6 km), projdeme ještě kolem dalších dvou studánek - Dykova pramene a pramene J. Kašpara.

V Bílovících pak po toku řeky Svitavy sejdeme k pomníku S.K. Neumanna, v jehož blízkosti najdeme známou Janáčkovu studánku, jejíž pramen je vedený z nedalekého Liduščina památníku. U ní se pak můžeme rozhodnout, zda se vydáme dále lesní cestou vzhůru do kopce k Resslově hájence, pod kterou stojí pomníček Lolkovy studánky, a nebo raději půjdeme po rovině podél toku Svitavy až do Obřan na konečnou tramvaje, kde pod "Obřanským hradem" mineme obnovenou studánku Marcelku.

K Soběšické studánce (respektive k palouku U buku) jezdí autobus MHD č.57 z Obřan přes Lesnou směrem na Útěchov a Vranov, a přímo nad paloukem má zastávku. Tuto informaci můžete brát jako tip na hezký výlet.

palouk

palouk U bukustudánka

Doležalova studánka

studánka

detail

zub času

a z kdysi obrovského smrku
zbyl jen tlející pařezpalouk

palouk U buku


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023