Mariánské údolí v Brně Líšni na mBrno.cz

Mariánské údolí se nalézá nedaleko městské části Brno Líšeň a určitě jde o jedno z nejhezčích míst v bezprostředním okolí Brna, které nabízí možnost koupání ve volné přírodě. (Další koupaliště zde)

klikni pro zvětšení

Mariánské údolí, Kadlcův rybník (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Mariánské údolí (Mariathal, též Mariatal) nese jméno po hraběnce Marii z Fünfkirchenu (1798-1860), manželce hraběte Eduarda Belcrediho (1786-1838), která měla k údolí velmi blízký vztah. Přestože pozemky byly po roce 1989 navráceny líšeňské větvi šlechtického rodu Belcrediů (ta má v nedaleké Staré Líšni ještě zámek a pilu), staronoví majitelé je nechávají přístupné veřejnosti.

Údolí (za předchozího režimu "Gottwaldovo", před 2. sv. válkou zde Klement Gottwald vedl protifašistické demonstrace brněnských pracujících) se nachází v romantickém prostředí řeky Líšeňské Říčky na jižním okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

klikni pro zvětšení

Údolí bylo do roku 1989 svědkem každoročních slavností SČSP
(Svazu československo-Sovětského přátelství

Na Říčce byly brzy po válce zbudovány tři vodní nádrže, které celoročně slouží ke sportovnímu vyžití - na své si tu přijdou rybáři, plavci, i milovníci zimních sportů nové okno. Udržované cesty jsou vhodné k pěší turistice, jízdám na kole, online bruslení, a k procházkám s kočárky.

V údolí je několik restaurací, tou první - hned u točny autobusů MHD - je Bistro U mlýna nové okno, následuje restaurace Eldorádo, u které je spousta atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé, (ti si zde mohou zahrát třeba plážový volejbal a nebo stolní tenis), hned přes Říčku naproti se nalézá restaurace U raka, čtvrtou je (ještě před první vodní nádrží) čerstvě opravený Kadlcův mlýn s točícím se vodním kolem, pátou útulná hospůdka Chata U borovic, a konečně poslední, šestou, je Muchova bouda, která se nalézá až na konci třetí vodní nádrže u samotného přítoku Říčky .


V lesích nad údolím je skryta naše dávná historie, ať už jde například o keltské opidum a později hradiště z velkomoravské doby Staré Zámky, v ostrohu nad prvním rybníkem, a nebo o zbytky středověkého Horákovského hradu přes údolí naproti, který měl údajně zaniknout již v roce 1464.

Pokud se vydáte proti toku Říčky od Muchovy boudy lesní cestou na sever, zhruba po dvou kilometrech rovné cesty dojdete k lesnímu rybníku pod Bělkovým mlýnem. Brzy ráno v létě se vám může stát, že celý rybník bude jenom váš; v bezprostřední blízkosti velkoměsta jde o docela zvláštní pocit.

Od tohoto přírodního koupaliště se po zhruba jednom kilometru dostanete k Ranči U jelena nové okno a od něj je to k Ochozské jeskyni, známé svým největším jeskynním systémem v jižní části Moravského krasu, jen půl kilometru. Vstup do ní je uzavřen masivní železnou mříží pro nebezpečí uvěznění při náhlém zvýšení hladiny podzemního potoka; ten z jeskyně pravidelně vytéká po silnějších deštích.

Naopak světoznámá jeskyně Pekárna, ve které se nalezla rytina souboje tří bizonů na koňské kosti nové okno z období madgalénské kultury, je volně přístupná, a stejně tak jeskyně Švédův stůl, kterou zase proslavil nález čelisti neandrtálského člověka a jeho nástrojů z doby asi před sto tisíci lety. Doporučujeme podívat se na článek Údolí Říčky .

klikni pro zvětšení

Z této tribuny vyrostla podstatná část restaurace Eldorado

Přímo k údolí se dostanete autobusem linkou 55 a nebo do Staré Líšně ke hřbitovu linkou 58, nebo tramvají číslo 8. (IDOS zde)

V Brně a jeho blízkém okolí se nalézá ještě mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Podívejte se třeba na web MojeBrno, a nechte se jím inspirovat třeba na víkendové výlety.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


    

Mariánským údolím

12/2006

Mariánské (dříve Gottwaldovo) údolí v Brně Líšni nové okno
(konečná autobusu linky 45)

srpen 2006

restaurace Eldorado
Objekt stojí na místě konání celostátních "slavností SČSP"

12/2006

Poslední louka před Kadlcovým mlýnem

srpen 2006

Kadlcův mlýn
Restaurace, salonek, možnost levného ubytování

12/2006

"U borovic"
soukromé pozemky šlechtické rodiny Belcredi nové okno

srpen 2006

Jedno z nejhezčích míst "Říček"

12/2006

Muchova bouda - "Muška"

srpen 2006

Hnízdiště

12/2006

Vstup do hlubokého údolí s krasovými jevy

srpen 2006

Chráněná krajina Moravského krasu nové okno

12/2006

Ranč U jelena

srpen 2006

Stará pila
Dál pokračuje cesta směrem ke Country srubu Pod Hádkem


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.3.2019