U sedmi Švábů

Historie pavlačového domu U sedmi Švábů v Kopečné ulici nové okno číslo 37 byla nedávno definitivně sečtena. Ačkoliv jeho historie sahá až do středověku, moc známa není. Doložena je až koupě domu hraběnkou Walldorfovou, která tu pro řád alžbětinek založila za vlády Marie Terezie roku 1749 klášter. Žádný dům v Brně nebyl opředen tolika legendami.

Dům U sedmi Švábů

Domovnice se prý bála chodit do 1. patra, protože tam stál na stráži duch řádové sestry. V bytech nad schodištěm zase lidé slýchali hlasité modlitby a nářek. Jeden z nájemníků, pan Zikmund, prý jednou jen tak tak unikl smrti, když se jej na pavlači snažily zardousit neviditelné ruce. Škrcení ustalo, až když hlasitě zaklel.

A v noci podle pověsti u sklepa sedá dědeček s bílým rubášem a stříbrným plnovousem. Je to poslední mrtvý, který skončil ve zdejší márnici, když v domě bývala klášterní nemocnice, a prý čeká na vystřídání.

Vůbec nejhorší je ale Bílá paní, která se podle legendy v domě zjevuje - kdo ji spatří, do tří dnů zemře. Podle knihy pověstí Bílá paní dům chrání, a kdo na něj sáhne, se zlou se potáže.

Dům U sedmi Švábů měl velmi zajímavé sklepení a systém chodeb, které se podařilo poměrně dobře zdokumentovat. V blízkosti domu U sedmi Švábů stával kdysi hostinec stejného názvu.

Stával, dnes stejnojmenou restauraci najdete už jen pod Pražským hradem v Nerudově ulici.Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023