Seznam hradů a zámků JmK Přidat komentář    

Pověsti z hradů a zámků: zámek Lednice - Jihomoravský kraj

Pověst je často veřejností chápána jako slovesný záznam reálné události, nicméně pravdivým záznamem reálné historické události není a vždy je potřeba ji vnímat především jako uměleckou fikci - i když v jejím základu může být obsažen pravdivý příběh

Lednice


Legenda o praotci Lichtenštejnů

Praotec Lichtenštejnů, který žil před mnoha stoletími, byl chudý horník a celé dny v podzemních štolách doloval rudu. Byl to člověk poctivý a velmi pracovitý. Svou urputnou prací si však vydělal jen na skromné živobytí. Nikdy si nestěžoval, jenom doufal, že se mu snad povede lépe.

Jednou zase kopal v podzemí, když tu se mu zjevila víla. Vzala horníka za ruku a dovedla ho na samý konec dávno opuštěné štoly. Jakmile se zastavila, řekla: "Zde ? kopej." a zmizela. Horník tedy nelenil a pustil se do díla. Sotva párkrát dopadl krompáč na tvrdou skálu, ulomil se z ní krásný kámen. Horník ho zvedl a kámen se mu v dlani rozsvítil jako tisíc hvězd. Byl to drahokam.

Praotec Lichtenštejnů chvilku stál s pokladem v ruce a přemýšlel, co s ním provede. Po krátkém zamyšlení usoudil, že drahokam odnese knížeti, kterému patří půda, kde kope. Vydal se na knížecí hrad, stanul před knížetem a předal mu poklad. Kníže byl potěšen horníkovou poctivostí, kámen mu vrátil a k tomu mu ještě přidal kus země, kde horník začal hospodařit jako svobodný pán.

Podle drahého kamene si potom on i jeho potomci začali říkat páni z Lichtenštejna (licht-stein).



Jezdec na černém koni

Podle další pověsti na zámku straší jezdec na černém koni, který se kdysi utopil v bažinách v okolí zámku.

„Říká se, že jezdec se na zámek stále vrací. Nemůže se od toho místa oprostit,“ vysvětluje kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Nikdy sice ducha neviděla, ale její kolegové s ním mají zkušenost. „Údajně ho zahlédli, ale některé znaky, že snad existuje, jsem zaznamenala i já,“ tvrdí Holásková.

Občas když se prochází po zámku, zaslechne zvláštní zvuky. Jindy vidí, jak se z ničeho nic začnou hýbat předměty. „Byla půlnoc, najednou se v místnosti začal kývat lustr. A to tam skutečně nikdo nebyl. Nebo jsem slyšela kroky o patro výš, když už byl zámek zabezpečený a nemohl tam být žádný návštěvník,“ popisuje Holásková své nevysvětlitelné příhody.

Na druhou stranu považuje podobné události za běžné ve všech starých sídlech. „Snad v každém zámku nebo hradu se občas naskytne zajímavý úkaz. Myslím, že díky tomu, jakou mají historii, se tam shromažďuje nějaká energie,“ domnívá se Holásková.



Minaret a muslimská milenka

Tak jako každá neobvyklá stavba z historie, i lednický minaret je opředen řadou legend, snažících se vysvětlit její původ.

Podle jedné z nich prý si lichtenštejnský kníže tajně vydržoval na lednickém zámku muslimskou milenku, které se prý ale stýskalo po domově. Kníže proto pro ni postavil minaret i s mešitou, aby se na Moravě necítila tak úplně jako v cizině.

Minaret je ovšem kuriózní i díky tomu, kdo jej vyprojektoval. Tužkovitou věž totiž navrhl Josef Hardtmuth, slavný to vynálezce tužky a zakladatel české firmy Koh-i-noor, jejíž logo dodnes vídají děti na pastelkách. Tenhle přičinlivý Rakušan se z obyčejného zednického přidavače vlastní pílí vypracoval až na dvorního stavitele a architekta na lichtenštejnském panství


Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Copyright © 2007-2018, mojeBrno
mail na autora webu   email