Portál mojeBrno Seznam hradů a zámků JmK

Pověsti z hradů a zámků: hrad Děvičky, Břeclavsko, Jihomoravský kraj

sdílet na Facebook - Twitter - Google Plus

Děvičky (Dívčí hrady nebo Maidenburg) jsou zřícenina gotického zeměpanského hradu tvořící dominantu Pavlovských vrchů na jižní Moravě, nacházející se blízko Dolních Věstonic a Pavlova. Od roku 1958 je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka ČR.

Pálavské vrchy

Z původního gotického zeměpanského hradu se dochovaly pouze 2m silné obvodové zdi, a početná část zdí vnitřních, s polozasypanými sklepy. A také několik pozoruhodných pověstí, jejichž ústředním tématem jsou hradní zlatý poklad a dcery hradního pána.

Pod hradem je prý ukryt zlatý poklad, hlídaný velkým černým psem. Podle pověsti jej uviděla jedna žena z Pavlova, žnoucí pod Děvičkami trávu. Rozprostřela plachtu a srpem do ní nahrnula zlato. Pes ji však kousl a ruka ihned zčernala. Zvonilo právě poledne. Spolu se psem v zemi zmizelo i zlato kromě toho, co bylo na plachtě. Od té doby měla žena ochrnutou ruku.

V noci obcházejí kolem hradních zřícenin přízraky dvou bíle oděných postav. Když spatří člověka, s výkřikem prchají na Děvičky, v jejichž troskách mizí. Podle legendy jsou to dcery hradního pána, které po švédském vpádu roku 1645 byly zasypány v podzemní chodbě. Tato chodba údajně vede z hradu až pod kostel v Dolních Věstonicích, jiný podzemní vchod na Děvičky býval prý i ze sklepů v Pavlově, nebo z "panského dvora" (nyní objekt JZD) ve Strachotíně. Před druhou světovou válkou se na obě Bílé paní dokonce vypravili i místní odvážlivci s klacky a řetězem, aby je chytli a odvedli do vesnice. Nikoho však nenašli. Nyní se Bílé paní už dlouho neukázaly.„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich

Portál mojeBrno Seznam hradů a zámků JmK